مطالب دینی

مشخصات و خواص سوره زلزال

سوره زلزال
نوشته شده توسط وحیدخادمی

مشخصات سوره زلزال

نود و نهمین سوره قرآن کریم است که در مدینه نازل شده و ۸ آیه دارد.زلزال به معنی زلزله و لرزش شدید است.

به گزارش سایت دینی فرخیها ، این سوره از روز رستاخیز و زنده شدن مردم برای محاسبه اعمال و حوادثی که در آن روز رخ می دهد، سخن می گوید. ترجمه سوره چنین است:

مشخصات و خواص سوره زلزال مشخصات و خواص سوره زلزال مشخصات و خواص سوره زلزال

آنگاه که زمین با زلزله (عظیم و مهیب) خود جنبانده شود، و بارهای سنگین خود را برون افکند، و انسان گوید: (زمین) را چه شده است؟ آن روز (زمین) خبرهای خود را باز گوید؛ (چرا که) پروردگارت به او (چنین امر و) وحی کرده است. آن روز مردم به صورت گروهای مختلف (از قبرها) برآیند تا اعمالشان به آنان نمایانده شود. پس هر که به قدر ذره ای کار نیکو کند (پاداش) آن را می بیند، و هر که به قدر ذره ای بدی کند (کیفر) آن را می بیند.
زلزله های این دنیا هر چند مهیب و وحشتناک باشد، هرگز با زلزله قیامت قابل مقایسه نیست. زلزله های دنیا در شعاع محدودی اتفاق می افتد و چه بسا بسیاری شهرها و آبادی ها که از مرکز زلزله دور هستند اصلا متوجه آن نمی شوند. اما زلزله روز قیامت زلزله ای فراگیر و عظیم.
با این زلزله، زمین بارهای سنگین خود را بیروت می افکند. آن بارهای سنگین، مردگانی هستند که زمین طی قرن های طولانی آنان را در دل خود جای داده است! انسان پس از خارج شدن از دل خاک، با وحشت و تعجب می پرسد: زمین را چه شده است که اینگونه می لرزد؟
در آن روز، زمین به امر پروردگار عالم اخبار حوادثی را که در آن رخ داده، بازگو می کند. این بیان روشن می کند که زمین هم دارای شعور و ادراک است. اعمالی را که در آن واقع شده، می فهمد و آن را حفظ می کند و در خود نگه دارد تا روز قیامت، هنگامی که پروردگار به او اذن داد، شهادت دهد. شهادت بر کردار و گفتار انسانها و تمامی آنچه انجام داده اند.
انسان در آن روز نتیجه کارهای خود را، خواه خیر باشد یا شر، می بیند؛ حتی اگر آن عمل به اندازه ذره ای ناچیز باشد.

 

در فضیلت این سوره از امام صادق علیه السلام روایت است: از قرائت سوره زلزال خسته نشوید زیرا هر کس در نمازهای مستحب خود این سوره را بخواند آزار زلزله ای بر او نخواهد رسید و بوسیله زلزله، صاعقه یا آفتی از آفات دنیایی، نخواهد مرد و وقتی وفات کرد دستور می دهند او را هب بهشت برند و خداوند می فرماید: ای بنده من در هر جای بهشت که دوست داشتی جای گیر.(۱)

امام رضا علیه السلام از قول رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم می فرمایند: قرائت این سوره برابر یک چهارم قرآن و چهار بار قرائت ان را معادل یک ختم قرآن دانسته اند.(۲)

از رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم نقل شده است: هر کس در شب جمعه دو رکعت نماز گزارد و در هر رکعت بعد از حمد پانزده بار سوره زلزال را قرائت نماید خداوند او را از عذاب قبر و از سختی های هولناک قیامت ایمن می دارد.(۳)

نبی اکرم صلی الله علیه و اله وسلم مردی از یارانش را خطاب قرار داد و فرمود: آیا ازدواج کرده ای؟ گفت: نه زیرا چیزی ندارم که ازدواج کنم فرمودند: آیا سوره قل هو الله احد را می دانی؟ گفت: آری حضرتش فرمودند: این سوره یک چهارم قرآن است سپس فرمودند:

آیا سوره قل یا ایها الکافرون را می دانی؟

– آری

فرمودند: این سوره یک چهارم قرآن است. سپس فرمودند:

– آیا سوره اذا زلزلت را می دانی؟

– آری

حضرت فرمودند: این سوره یک چهارم قرآن است.

در ادامه عرض کردند: ازدواج کن، ازدواج کن، ازدواج کن [این سور را مهر زوجه ات قرار ده] (۴)

آثار و برکات سوره

۱) برای دیدن امورات عجیب در خواب

هنگامی که خواستی در خواب امورات عجیب یا حاجت و خواسته ای را که داری ببینی که چه می شود، هنگامی که سرت را در هنگام خواب روی بالش گذاشتی، سوره زلزال را ۷ مرتبه قرائت کن. پس از این کار بگو: «یا ملائکة ربّی بحق هذه السورة و من انزلها و من نزلت علیه و بحق اسماء الله علیکم و آیاته الکافة کلّها الّا ما اخْبِر تُمونی فی لیلتی هذه کذا و کذا.» یعنی در این جا ذکر حاجت می کنی که در خواب نشان دهند که چه خواهد شد. پس به اذن خداوند به تو پس از دو شب یا ۵ شب در عالم رویا آنچه را که باید نشان بدهند می دهند. همه این موارد را باید در حالی که طاهر و پاکیزه و با وضو هستی انجام دهی.(۵)

۲) راه رسوا کرده دزد

از رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم نقل شده است: هر کس سوره زلزال را بنویسد و به سارقی بخوراند دزد به کرده خود اقرار کرده و رسوا می شود… (۶)

۳) در امان بودن

در سخنی از امام صادق علیه السلام آمده است: هر کس سوره زلزال را بنویسد و با خود همراه داشته باشد یا آن را قرائت نماید  و بعد بر شخصی که از او می ترسد وارد شود از آنچه می ترسد در امان خواهد بود…(۷)

۴) برای لرزش بدن

امام صادق علیه السلام فرموده اند: …اگر [این سوره را] بر ظرف جدیدی نوشته شود و بیماری که لرزش دارد به آن بنگرد به اذن خدا تا سه روز دیگر بهبود می یابد. (۸)

۵) سوره زلزال سوره جامع

مردی به حضور رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم  رسید و گفت: ای رسول خدا سوره ای از قرآن بگو تا بخوانم. پیامبر فرمودند: سه سوره از سوره هایی را که با  «الر» آغاز می شود[یونس؛ هود، یوسف، ابراهیم، حجر]را بخوان. آن مرد گفت: من پیرم و مشکلاتی دارم نمی توانم آن را بخوانم. پیامبر فرمود: سه سوره از سوره هایی را که با «حم» آغاز می شود[غافر، فصلت، شوری، زخرف، دخان، جاثیه، احقاف] را بخوان. آن مرد همان حرف سابق را تکرار کرد. پیامبر فرمودند:  سه سوره از سوره های «مسبحات» را بخوان [حدید، حشر، صف، اعلی، جمعه، تغابن]؛  باز هم جمله پیرمرد تکرار شد و گفت:  ای رسول خدا یک سوره جامع را بگو آنگاه رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند: سوره «زلزال» را قرائت کن. آنگه رسول خدا سوره زلزال را برایش قرائت کرد . وقتی به پایان  سوره رسید پیرمرد گفت: قسم به خدایی که تو را به حق مبعوث کرد همین برایم کافی است و بر  آن نمی افزایم. وقتی پیرمرد آنجا را ترک می کرد: پیامبر فرمود: آن پیرمرد رستگار شد. (۹)

______________________

پی نوشت:

(۱) ثواب الاعمال، ص۱۲۴

(۲) عیون اخبار الرضا، ج۱، ص۴۱

(۳) المصباح کفعمی، ص۴۰۷

(۴) درمان با قرآن، ص۱۵۸

(۵) کشکول، افشاری ارومیه ای، ص۱۰

(۶) تفسیرالبرهان، ج۵، ص۷۲۵

(۷) همان

(۸) همان

 (۹) بحارالانوار، ج۸۹، ص۳۳۴

منابع: «قرآن درمانی روحی و جسمی، محسن آشتیانی، سید محسن موسوی»؛ درمان با قرآن،محمدرضا کریمی
کتاب گلستان سوره‌ها – ص ۱۹۷
محمدحسین جعفری

فرخی ها

درباره نویسنده

وحیدخادمی

دیدگاهتان را بنویسید

5 × پنج =